>

Elisi günümüzdeki yapilan pasta tariflerini vermeye devam ediyorum. Biliyorsunuz bu elisi günümüzün fotolari maharetler blogumda dha cok aciklamalar ver elislerini resimlerle göstermistim. Bu benim cok sevdigim, ari sokmasini (Bienenstich) alman arkadaslar yapip getirmisti, bende defalarca bu pastadan evde yaptim cok güzel oluyor , ben böyle tercüme ettim ve adida tadi gibi cok güzel. Birinci resim yuvarlak kek kalibinda, ikini tepsideki önde görünen ari saokmasida tarifte belirtigim gibi dikdörtgen tepside hazirlanmistir.

Ari Sokmasi (Bienenstich)

Malzemeleri:
3 Yumurta
80 gr Seker
1 pak. Vanilyasekeri
100 gr Un
1 pak. Kabartmatozu

Üzerine:
1 pak. (150 gr) yaprak Badem
1 pak. Vanilyasekeri
1 yem. kas. Seker
1 yem. kas. Bal
1 yem. kas. Tereyagi

Arasina:
2 sivi Kremsantiy
1 pak. pisirilmeyen Vanilyalikrematozu (Paradis Krem)

Yapilisi:
Malzemelerdeki yumurtalar ve seker güzelce krem haline gelinceye dek cirpilir. Icine un, kabartmatozu ve vanilya da ilave edilip devam cirpilir. Bu karisim ya bir yuvarlak kek kalibina veya dikdörtgen tepsiye alinir, üzeri düzeltilir. Üzeri icin olan malzemelerdeki tereyagi ve seker tavada isitilir ve karistirilarak eritilir, icine bal da ilave edilir. Sonrada bademler ve vanilyasekeride eklernerek bir kac defa karistirilip hemen ocaktan alinir. Tepsideki pasta hamurunun yarisiniin üzerine sürülür(dikdörtgen tepsisindeki hamurun yarisi alt kek, diger yarisi üst olacagi icin sadece üste gelecek olana bu bademli karisim sürülür. Ama yovarlak kek kalibinin icinde yapilacaksa her tarafina sürülür, cünkü bu yuvarlak kek kalibinda pisen kek sonra ortadan kesilecek, bademli olan üst olacaktir).
175° de isitilmis firinda 15-20 dakika bademler de güzel kizaranadek pisirilir.
Diger taraftan sivi kremsantiy cirpilir icine krematozu katilir. Firindan cikmis ve sogutulmus kek ikiye kesilir. Bademsiz olan tarafina bu kremadan sürülür ve bademli olan parca üzerine konulur. Eger yuvarlak kek kalibi kullanildi ise, o zaman kek dikkatlice ortadan kesilip, bademsiz olan krema sürülüp, diger yari bademli olan kremanin üzerine oturturulur. En az 1 saat dinlendirilip servis yapilir.
Afiyet Olsun!