>TEŞEKKÜR:
Arkadaslar blogger sablonumu gördügünüz gibi degistirdim.
Sevgili arkadasim mormenekselerr arkadasimin bana hazirladigi bu cici sablon bloguma cok yakisti.
Arkadasima emeklerinden ve calismalarindan dolayi cok tesekkür ediyorum.
Yardim severliyi ve dost canli olmasi, kisa bir süren tanisamada dahi hamen bana yardima hazir olmasindan anlasiliyordu.
Canim mormenekselerr sana tekrar cok tesekkürlerimi iletiyorum, her sey gönlünce olsun, dostlugumuz devamli olsun insallah. Sevgiler…
Bir kaç gün önce arkadaşlar ile konuşur iken, koruğun suyunun çok nefis olduğunu ve suyunun çıkarılıp şişeler doldurulacagini, kışın bu koruk suyu ile, dolmalara, bamya yemegine ve salatalara kullanildigini söylemiştim.
Haberleşerek bu gün Nuralp ve Hatice bana geldiler. Hatice kendi bahcesindeki, Nuralp’ de şefinin bahçesindeki koruklari toplayıp geldiler.
Beraberca hoş sohpet haha kiki ile koruklari saplarindan ayırdık.
Sonra yıkayıp meyva suyu sıkma makinasından geçirdik.
Kalan posasının da süzgecten bastirarak suyunun cikmasini sagladik ki icinde daha cok koruk suyu ihtiva ediyordu (hatta posasını dahi atmaya kıyamadık bazı fikirler ürettik, mesela mücvermi yapsak, yoksa bayram için baklavaya fıstık niyetinemi kullansak dahi dedik, ama bunlar bir, hayaldi::)). Sabah ablamala konusup bir iki bilgi aldığımda, sakın sen elinle sıkma senin elin bekariken çok kaşınırdı dedi, nerden biliyorsun abla 30 yıl geçti untmamışsın dedim, ben sıkardım senin elin hassas diye dedi. Arkadaşlarada aynısını söyledim, onlar biraz elle biraz gerçlerle sıktılar ama üçümüzünde eli baya kaşındı, sonra kremledik ve bir saat sonra kaşınmamız kalmadı. Eldiven kullanmak en uygunu diye düşünüyorum.
Koruğun suyunu sıkıp tuzlamadan evel Hatice haydi tadına bakalım dedi.
Herkes kendine bir bardak alarak koruk şerbeti hazırladık. Bardağa yarı koruk suyu, yarı maden suyu ve 2 kaşık şeker ilave ederek çok enfes bir içecek elde ettik.
Koruğu olana şiddetle tavsiye ediyorum çok nefis oluyor.Koruk suyu çıkardıldıktan sonra kışa saklamak için biraz tuz eklenip, koruk suyunun tortu, yani posası dibe çökmesi sağlanır, sonra posasından süzülen koruk suyu şişelere doldurulur ve üzerine 2 cm kadar hakiki zeytinyağı eklenerek koruk suyunun hava almamsı sağlanır ve ağzı sıkıca kapatılarak, kışın kullanmak üzere saklanır.

Not: Koruğun suyu et makinasından veya bizim yaptığımız gibi, meyva suyu sıkma makinasından da çıkarılır.

Afiyet Olsun!

KORUK SUYU TOKSİNLERİ ATIYOR
Dünya mutfağında önemli bir yeri olan koruk suyu kurdeşen hastalığını önlüyor,vücudu toksinlerden arındırıyor ve iştahı açıyor.

Koruk suyu olgunlaşmamış üzümlerin ezilip suyunun çıkartılmasıyla elde edilen oldukça ekşi,asitli bir içecektir.her yıl haziran ve temmuz aylarında satışa sunulur.ekşi tadı içeriğindeki elma asidi ve tartarik asidinden kaynaklanmaktadır.içeriğindeki potasyum ,magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller barındırır.dünyanın seçkin mutfak kültürlerinde önemli bir yere sahip olan koruk suyu yemeklerin ve salataların vazgeçilmezidir.üzümden elde edildiğinden besleyici değeri yüksektir.

FAYDALARI:

*iştahı açar.

*göz ağrılarını dindirir.

*kurdeşen hastalığının tedavisinde kullanılır.

*deride oluşan kızarıkları gideririr.

*bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önler

*sıcak havalarda toksinlerin dışarı atılmasını sağlar .

*vücudu serinletir ve rahatlatıcı etkisi vardır.

İPUCU:

Salatalara tat vermek için limon olarak kullanılır.koruk suyu ,kabızlığı gidermek için kullanılmaktadır.

NOT:fazla kullnaılması ishale neden olabileceğinden ölçüyü kaçırmamak gerekir.

KAYNAK: ekstra saklambaç gazetesi